Для педагогів

Державне науково-виробниче підприємство «Картографія» запрошує шановних освітян до співпраці! Ми надамо Вам корисну інформацію про нові видання зі шкільного навчання, плани та розробки з курсів географії та історії. Ви отримуєте можливість стати співавторами у створенні навчально-методичної літератури. Ми пропонуємо придбати продукцію нашого видавництва зі знижками до 20% при заключенні договору

Детальніше
Використання геоінформаційних систем

Протягом 50 років існування основною діяльністю ДНВП "Картографії" є підготовка до видання карт загального вжитку. Підприємство володіє технологіями створення атласів та карт різної тематики: шкільні географічні, історичні атласи та контурні карти, стінні навчальні карти, карти та атласи автошляхів, плани та атласи міст, різноманітні тематичні, офісні та рельєфні карти, глобуси. Це далеко неповний перелік тематики продукції підприємства.

Останні п'ять років "Картографія" працює виключно за цифровими технологіями. За цей час нагромаджений великий досвід не тільки підготовки картографічної продукцій до видання на паперовому носії за допомогою сучасних комп'ютерних технологій, але й набутий досвід створення цифрових карт. Цей напрямок дещо незвичний для видавництва, яким є ДНВП "Картографія" за своїм основним профілем. Але коли карта готується до видання за комп'ютерною технологією то створюється спочатку цифрова основа, яка повністю придатна до використання у будь-якому ГІС-проекті.

Першими на підприємстві були оцифровані - Київ масштабу 1:10 000, згодом Львів, Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя такого ж масштабу. На базі цих карт видано атласи міст "до кожного будинку", плани міст та офісні карти. Під замовлення готувалися тематичні карти. В наведених проектах застосовувалася технологія ГІС-видавничий пакет. Тобто спочатку цифрувалася топографічна карта з дотримування усіх вимог, класифікаторів та правил створення цифрової карти, потім дані конвертувалися у видавничі пакети у даному випадку FreeHand (Macromedia) і там оформлялися відповідно до задуманого картографічного дизайну, присвоювалися умовні знаки и далі виводили видавничі позитиви для подальшого друку. У той же час залишається цифрова карта, за допомогою якої створювалися під замовлення різноманітні ГІС-проекти. Недоліком цієї технології є те, що після конвертації у видавничий пакет при оновлені просторових чи атрибутивних даних для наступних перевидань, доводиться окремо підтримувати дві, а то і більше електронних основ. А засобами більшості ГІС-програм неможливо досягнути необхідного для видань дизайну, тай самі програми не пристосовані під кольороподіл позитивів, який необхідно зробити у друкарні.ять років

Тому на підприємстві постійно ведеться пошук ідеального поєднання цих процесів, існує багато різноманітних технічних рішень. Згодом для створення типової основи карти України масштабу 1:500 000 було вирішено використовувати Microstation (Bentley).

В Microstation нами оцифрована топокарта України масштабу 1:500 000, як типова основа для цілого ряду карт. Також за допомогою Microstation підготовлені до видання карти автошляхів масштабу 1:500 000. На базі цієї цифрової основи планується видання загальногегографічної, адміністративної та різних тематичних карт. Така технологія дозволяє зберігати в одному середовищі картографічну основу, створювати тематичні шари з різним ступенем генералізації тобто створюється багаторівневнева ГІС і вести при цьому єдину базу даних. Усі зміни та правки внесенні в основу однієї із тематичних карт автоматично вносяться для інших карт, а зміни зроблені в тематичних шарах стосуються тільки конкретної карти.