Для педагогів

Державне науково-виробниче підприємство «Картографія» запрошує шановних освітян до співпраці! Ми надамо Вам корисну інформацію про нові видання зі шкільного навчання, плани та розробки з курсів географії та історії. Ви отримуєте можливість стати співавторами у створенні навчально-методичної літератури. Ми пропонуємо придбати продукцію нашого видавництва зі знижками до 20% при заключенні договору

Детальніше
Технології створення цифрових карт

Технології створення цифрових карт

У підготовці до видання карт за комп`ютерними технологіями використовуються векторні цифрові картографічні дані. В ДНВП "Картографія" впроваджено декілька технолоґій, які умовно діляться на три напрямки:

1. Цифрування, оформлення та доведення цифрових карт до вимог видавничих стандартів за допомогою ГІС-пакетів.За призначенням і можливостями ГІС-проґрами можна розділити на декілька основних груп:

Перша група проґрами для цифрування карт, тобто створення з растру векторної карти з подальшим присвоєнням основної атрибутивної інформації та класифікації картографічних даних. В ДНВП "Картографія" використовується Mapedit (AO Резидент) таDescantes (Bentley). Основним завданням проґрам є автоматичне чи напівавтоматичне розпізнавання (за кольором, заданими умовами, характеристиками), підтримка ортогональності, прив'язки до базової лінії, підтримка топологічних відносин між об'єктами. Якщо при розробці цифрових карт є потреба використання даних космічної зйомки та аерофотознімків їх обробки і трансформації для цих задач існують більш потужні засоби, зокрема пакети Imagine Professional, Imagine Essentials, Imagine Agvantage фірми Erdas, Inc. (Earth Resources Data Analysis System).

Друга група настільні картографічні проґрами (Desktop mapping/GIS), які призначені для роботи і аналізу: MapInfo (MapInfo Inc),ArсView (ESRI). В них зводяться векторизовані карти, прив'язуються бази даних. Ці пакети, мають можливість геокодування, роботи з базами даних та аналізу. Дана група цілком достатня для вирішення простих задач аналізу за допомогою цифрової карти.

Третя група проґрами у яких можна підготувати карту до видання. Це проґрами Professional GIS, Microstation (Bentley) з модулямиMapPublisher (Intergraft). Для роботи з ними необхідна висока кваліфікація, набір спеціалізованих модулів, які деколи є автономними проґрамами, або написання цілого ряду програм.

Якщо у ГІС-пакетах зіткаємося з проблемами доведення і художнього оформлення карт, то при цифруванні і роботі з картографічними базами даних вони мають неперевершені переваги. Починаючи з роботи із сканованою (растровою) підкладкою, можливістю її трасформування, прив`язки у географічних координатах, корекції спотворень сканування тиражного відбитку до автоматичного розпізнавання об'єктів картографічної основи її овлення за матеріалами космічної чи аерофотозйомки. Існує можливість під'єднання GPS пристроїв, під'єднання та ведення об'єктно-орієнтованих баз даних. Готуючи до видання електронну карту за даною технолоґією, з'являється окремий повноцінний продукт - ГеоІнформаційнаСистема, яка придатна для комерційного використання сторонніми орґанізаціями у вирішенні різноманітних задач.

2. Цифрування і створення цифрової карти засобами ГІС-пакетів з подальшою конвертацією даних у дизайнерську проґраму FreeHand.

Щоб уникнути складнощів, пов'язаних з підготовкою до видання карт у ГІС-пакетах, можна конвертувати цифрову карту у дизайнерські проґрами. Ця технолоґія дає можливість використати усі переваги ГІС-пакетів, а після конвертування з'являються необмежені можливості у художньому та дизайнерському оформлені.

3. Підготовка до видання карт за комп`ютерними технолоґіями у дизайнерському пакеті FreeHand.

Третім варіантом, за яким готуються до видання карти є створення електронних карт у дизайнерських пакетах. В комп'ютері відтворюється у векторному форматі усі елементи карти за правилами традиційного картоукладання. Результат - готовий до кольороподілу комп'ютерний файл.

Усі три варіанти є завершеними технолоґічними циклами і використовуватися паралельно в залежості від типу і масштабу карт.