Для педагогів

Державне науково-виробниче підприємство «Картографія» запрошує шановних освітян до співпраці! Ми надамо Вам корисну інформацію про нові видання зі шкільного навчання, плани та розробки з курсів географії та історії. Ви отримуєте можливість стати співавторами у створенні навчально-методичної літератури. Ми пропонуємо придбати продукцію нашого видавництва зі знижками до 20% при заключенні договору

Детальніше
Система оптимального розвезення

Система оптимального розвезення

Система призначена для автоматичного і напівавтоматичного планування рейсів бензовозів для нафтової або транспортної компанії. Задача оптимізації розв'язується оригінальним алгоритмом, ефективність якого досягається тісним врахуванням особливостей задачі. В даний час система впроваджується в компанії "Лукойл-Україна".

Задача полягає в наступному. Фірма має нафтобази, заправки і машини (бензовози). Метою є спланувати розвезення бензину з нафтобаз на заправки так, щоб жодна заправка не простоювала і щоб сумарна ціна розвезення була мінімальною. Відомі кординати заправок і баз, ціна і швидкість проїзду кожної машини. Треба враховувати рівномірність витрат пального з різних баз. На заправках є ємності з різними типами пального (від 1 до 6 типів). Є інформація про об'єми продажу кожного пального на кожній заправці. Машина має секції (від 1 до 5) і може заїжджати за один рейс на кілька заправок. Під час зливання заправка закривається. Деякі машини на деякі заправки не можуть заїхати (по габаритах) або не можуть злити (бо потрібен насос).

Результатом планування є рейси машин: яка машина де і чим заправляється, коли і на яких заправках який вид пального зливає.

Через велику кількість машин, типів машин, заправок і варіантів рейсів ця задача є дуже складною для ручного розв'язання. Провести планування може тільки досвідчений експерт у напруженому робочому режимі. Серед цілей нашої системи є збільшити ефективність роботи операторів через звільнення їх від рутинних задач і зменшити залежність фірми від наявності унікальних експертів.

Як відомо, відповідну математичну задачу точно розв'язати можна тільки повним перебором, що в даному випадку неможливо через велику кількість варіантів. Тому існують різні наближені методи, як загальні, так і спеціальні евристики для окремих задач. Нам вдалося розробити і адаптувати алгоритм, який ефективно враховує особливості і обмеження задачі, за рахунок чого дає достатньо добрий результат.

Наступний скріншот показує вигляд вхідної інформації системи. Задаються залишки кожного виду пального на заправках. По машинах відома ємність кожної секції, ціна і швидкість проїзду, обмеження на заїзди. В правій частині вікна видно фрагмент карти Києва, де позначені заправки і бази.

 

Вхідна інформація може вводитися вручну або братися з бази даних, з електронної таблиці або з датчиків системи автоматизації заправок.

Результатом роботи програми є список рейсів для кожної машини. Вказано час її приїзду і виїзду з кожної точки і вид пального, яке заливається в кожну секцію. Вказана сумарна вартість знайденого розв'язку. На карті показаний маршут машини: послідовність баз і заправок, які вона проїжджає.

Можна також подивитися цю інформацію з точки зору заправок: коли, яка машина, що і скільки привозить. Розв'язок можна редагувати вручну, тоді програма порахує ціну нового (редагованого) розв'язку.

Є можливість інтеграції системи планування з системою слідкування за рухом транспорту. В разі такої інтеграції з'являються додаткові можливості оперативного контролю за рухом машин і швидкої реакції на можливі проблеми (поломки, дорожні затори і т.п.).

Є можливість готувати звіти для аналізу і оцінка роботи заправок, автопарків і водіїв.

За всіма питаннями, що у Вас виникли, звертайтесь електронною поштою, або за телефоном 573-2610